تماس با ما :32254092_034        info@traffic.kermancity.ir

تخلیۀ حدود 150 هزار مترمکعب آب از بند خاکی ده‌بالا

معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان خبر داد:

تخلیۀ حدود 150 هزار مترمکعب آب از بند خاکی ده‌بالا

 

معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان گفت: حدود ۱۵۰ هزار مترمکعب آب به‌صورت کنترل‌شده از بند خاکی ده‌بالا تخلیه شد.

محمدعلی قنبری با بیان این‌که شهرداری کرمان تا پایان بارندگی‌های پنج‌شنبۀ هفتۀ جاری، سیلاب‌های احتمالی این رودخانه را کنترل خواهد کرد، گفت: پس از بارندگی‌ها، این بند خاکی جهت ساخت سرریز، تحویل دستگاه‌های متولی خواهد شد.

معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان در تشریح وضعیت بند خاکی ده‌بالا با اشاره به این‌که آب‌های رودخانۀ منطقه ده‌بالا از سال‌های قبل در پایین‌دست این روستا، پشت یک خاک‌ریزِ با ارتفاع کم جمع می‌شد، گفت: با توجه به بارندگی‌های فروردین‌ماه سال گذشته و پیش‌بینی خاتمۀ خشک‌سالی‌ها، علی‌رغم این‌که این بند خاکی در حریم شهر کرمان نبود و شهرداری کرمان وظیفه‌ای در خصوص خارج از حریم شهر ندارد، اما برای جلوگیری از ورود سیلاب‌ها به شهر کرمان و وارد شدن خسارت‌های جانی و مالی به همشهریان، شهرداری کرمان در آذرماه ۹۸، با اجرای حدود ۳۵ هزار مترمکعب خاک‌ریزیِ با تراکم در بالادست بند مذکور، نسبت به تقویت آن اقدام کرد.

وی افزود: در آذرماه سال گذشته به اتفاق دکتر موسوی، معاون امور عمرانی استاندار کرمان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی مربوط، از محدودۀ ده‌بالا بازدید کردیم که در همان بازدید، پیشنهاد دادم در این منطقه سد خاکی ساخته شود تا آب‌ها پشت این بند جمع شود.

معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان ادامه داد: در همان بازدید مقرر شد دستگاه متولی ضمن بررسی و مطالعات لازم، این کار را انجام دهد، اما اقدامی انجام نگرفت.

قنبری با بیان این‌که با شروع نخستین بارندگی در زمستان سال گذشته و شروع ترسالی‌ها، چون از هجوم آب از سمت این منطقه به شهر نگرانی داشتیم، جلوی این بند خاکی، 35 هزار مترمکعب خاکریزی کردیم، ارتفاع بند را افزایش دادیم و بند تقویت شد، گفت: با معاونت امور عمرانی استانداری هم مکاتبه کردیم که از دستگاه‌های متولی درخواست شود سرریز این بند خاکی را احداث کنند که اقدامی نشد.

وی افزود: در بارندگی ۲۴ فروردین‌ماه جاری نیز، در کمتر از ۲۴ ساعت، حدود ۵۰۰ هزار مترمکعب آب پشت این بندِ بدون سرریز جمع شد؛ تا جایی که امکان تخریب بند وجود داشت.

قنبری تصریح کرد: اگر این بند خاکی در آذرماه سال گذشته توسط شهرداری کرمان تقویت نشده بود، در بارندگی روز ۲۴ فروردین امسال، ضمن تخریب بند، سیلاب‌ها وارد شهر شده و خسارت‌های زیادی به خانه‌های شهروندان کرمانی وارد می‌شد.

معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار به نشست اخیر ستاد مدیریت بحران استان اشاره کرد و گفت: در جلسۀ ستاد بحران استان، قرار شد شهرداری سرریز موقت بند را احداث کرده و همچنین سیلاب‌های بارندگی‌های روزهای آینده (۲۸ فروردین) را نیز کنترل کند؛ بنابراین، در مورخ ۲۵ و ۲۶ فروردین، سرریز موقت این بند خاکی توسط شهرداری کرمان ساخته شد.

قنبری در خصوص همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی در تقویت بند خاکی ده‌بالا با تشکر از همراهی معاون امور عمرانی استاندار در تشکیل جلسه ستاد مدیریت بحران استان گفت: علی‌رغم این‌که بند خاکی ده‌بالا، خارج از محدودۀ شهر بود و شهرداری کرمان وظیفه‌ای برای ورود به خارج از محدودۀ شهر ندارد، اما با توجه به نگرانی که وجود داشت، تقویت این بند خاکی را شروع کردیم؛ ضمن این‌که از معاون امور عمرانی استانداری درخواست کردیم سایر دستگاه‌ها ضمن انجام وظیفۀ ذاتی خود، در این زمینه به شهرداری کرمان کمک کنند.

وی افزود: پس از آن، با هماهنگی معاونت امور عمرانی استانداری، بیل مکانیکی ارتش و یک بیل مکانیکی و بولدوزرِ بخش خصوصی اعزام شد که همان روز اول مشغول به‌کار بودند و ضمن تشکر مجدد از شرکت گاز و هلال احمر، این دو نهاد نیز پمپ‌های جمع‌آوری آب را به کمک آوردند که با توجه به شرایط منطقه، مورد استفاده قرار نگرفت.

معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان بیان کرد: شهرداری نیز دو بیل مکانیکی از بخش خصوصی و یک بیل مکانیکی از ماشین‌آلات سازمان عمران را به‌کار گرفت که این ماشین‌آلات و تمام پرسنل کارگری سازمان عمران، طی دو روز گذشته مشغول به‌کار بودند.

قنبری با اشاره به جلسۀ ستاد مدیریت بحران گفت: در جلسۀ فوق‌العادۀ ستاد مدیریت بحران استان، قرار شد شهرداری کرمان تا پایان بارندگی‌های اخیر، آب را در سد کنترل کند که در این زمینه اقدامات لازم انجام گرفت؛ همچنین تصمیم گرفته شد آب منطقه‌ای برای انحراف مسیر آب در پایین‌دست و اصلاح رودخانه، اقدام کند تا آب به داخل شهر وارد نشود و در پایین‌دستِ بند خاکی پخش شود.

وی در پایان ضمن تشکر مجدد از همکاری ستاد مدیریت بحران استان و دستگاه‌های مربوط، اظهار امیدواری کرد با اقدامات انجام گرفته، در بارندگی‌های پیشِ رو، مشکلی به‌وجود نیاید.

 

آخرین اخبار

  • 1
  • 2
دوشنبه, 29 ارديبهشت 1399 05:21
سرپرست معاونت حمل‌ونقل و امور زیربنایی شهرداری کرمان خبر داد: اجرای طرح توسعه مسیر...
یکشنبه, 07 ارديبهشت 1399 04:39
معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان خبر داد: مطالعۀ طرح ساماندهی آبگرفتگی‌های شهر...
چهارشنبه, 27 فروردين 1399 09:11
معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان خبر داد: تخلیۀ حدود 150 هزار مترمکعب...
دوشنبه, 19 اسفند 1398 05:24
تقاطع غیرهم‌سطح شهید بادپا به بهره‌برداری رسید افتتاح پنجمین پروژه‌ی بزرگ شهرداری کرمان در...
دوشنبه, 11 آذر 1398 07:12
ساماندهی فضای تردد شهری از اهداف پروژه‌ی پایش تصویری است پروژه پایش تصویری یکی...
دوشنبه, 11 آذر 1398 07:03
۴۱۰ دوربین نظارتی در شهر کرمان نصب و فعال شده است مرکز کنترل و...
شنبه, 02 آذر 1398 07:45
میدان و پارک شورا،به یکی از پارک های گردشگری شهر کرمان تبدیل می شود...
شنبه, 25 آبان 1398 06:24
معاون حمل‌و‌نقل و امور زیربنایی شهردار کرمان خبر داد : بهره‌برداری از پل شهید...
یکشنبه, 12 آبان 1398 07:15
معاون حمل و نقل و امور زیربنایی: تاکید بر ادامه تلاش های مجدانه در...
دوشنبه, 06 آبان 1398 07:57
سالروز وفات حضرت محمد مصطفی(ص) و شهادت مظلومانه سبط اکبر پیامبر، امام حسن...
سه شنبه, 02 مهر 1398 05:46
فرا رسیدن هفته دفاع مقدس، هفته پُرافتخار پیروزی های شجاعانه مردم غیور ایران...
شنبه, 16 شهریور 1398 05:01
نصب يكصدمين سگمنت در تقاطع غير همسطح شهيد بادپا      معاون حمل و...

معرفی زیر مجموعه ها

  سازمان حمل و نقل و ترافیک
  سازمان اتوبوسرانی
  سازمان تاکسیرانی
  مدیریت پایانه ها

معرفی معاون